چطور یک ماشین ظرفشویی که شروع به کار نمی کند را تعمیر کنیم

ماشین ظرفشویی ای که روشن نمیشود می تواند خیلی عذاب آور باشد و هزینه ی تعمیر آن توسط تعمیرکار برای برخی افراد کمی بالا باشد .برای کسانی که آچار به دست هستند ، تعمیر ماشین ظرفشویی کار خیلی سختی نیست .در زیر لیست قطعاتی که باعث بروز این مشکل میشوند که ماشین ظرفشویی روشن نشود ، را آورده ایم.از این اطلاعات برای عیب یابی قطعه خراب استفاده نمایید و بعد مدل دستگاهتان را به ما بگویید تا مرحله به مرحله شما را برای تعمیر ماشین ظرفشویی راهنمایی نماییم.

ماشین ظرفشویی

راهنمای عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی

قفل یا چفت در ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند ، می تواند مشکل از چفت در باشد. اسمبلی در به صورتی است که در را در حین کار و شست و شو  بسته نگه می دارد و مانع از نشت آب به بیرون می شود و همچنین این بسته شدن در ، برای تامین برق لازم به کنترلهای ماشین ظرفشویی نقش به سزایی دارد. به این صورتکه اگر در درست بسته نشود و سوئیچ ضامن در فعال نشود یا این سوئیچ مخدوش باشد ، دکمه های کنترلی ماشین ظرفشویی برق لازم را دریافت نمی کنند و ماشین ظرفشویی روشن نمی شود. مونتاژ چفت در را بررسی کنید تا ببینید سوئیچ آن درست کار می کند یا خیر .

مونتاژ چفت در معمولا در قسمت بالایی در قرار دارد ، پشت پنل در داخلی.برای اینکه به آن دسترسی یابید باید با پیچ گوشتی پنل در داخلی را باز کنید و در داخلی و خارجی را از هم جدا کنید.مونتاژ ضامن در اغلب دو تا سوئیچ دارد که به صورت موازی هم سیم پیچی شده اند . به صورت دستی ببینید که زبانه در آن سوئیچها را فعال می کند یا خیر، زبانه را در قلابش بیاندازید . اگر هر دو سوئیچ به صورت مکانیکی فعال شد ، بعدش با یک مولتی متر ببینید که اتصالات آن سوئیچ ها برقرار باشد. قبل از اینکه هر نوع اقدامی برای تعمیر ماشین ظرفشویی انجام دهید برق آن را قطع کنید.

تایمر یا کنترل الکتریکی ماشین ظرفشویی

اگر فکر می کنید که چفت در و سوئیچ ها درست کار می کند ولی ماشین هنوز شروع به کار کردن نمی کند، مرحله بعدی این است که به تایمر و کنترل های الکتریکی نگاه بیاندازید. اولین مرحله ی چرخه ی شستو شو ماشین ظرفشویی عمل تخلیه است تا هر نوع آبیکه داخل مخزن ایستاده را بردارد.اگر شما صدای موتور پمپ تخلیه را نمی شنوید باید به تایمر و کنترل های الکتریکی نگاهی بیاندازید.در مدلهای تایمر دستی تایمر برای تامین برق موتور پمپ ، سوپاپ ورودی آب ، مدار گرما دهنده ، و موتور پمپاژ تخلیه در فواصل زمانی مشخص طی چرخه شستو شو به کار می رود . تایمر یکسری اتصالات الکتریکی دارد که توسط یک موتور کوچک کار می کند و همه در همان محفظه ی تایمر قرار دارد.

شما می توانید اتصالاتی که به تایمر وصل است را با یک مولتی متر سنجش کنید می توانید دیاگرام تصویری منطبق با مدل دستگاهتان را پیدا کنید تا ببینید که کدام اتصالت به موتور و کدام اتصالات به مدار سوپاپ آب ورودی وصل است.

قبل از اینکه بخواهید این نوع تعمیرات را انجام بدهید برق وسیله را قطع کنید.در مدلهایی که کنترل الکتریکی دارند ، برد اصلی همان عملکرد تایمر دستی را انجام می دهد به این شکل که از یک ریز پردازنده و چریان الکتریکی که به مدار سوپاپ تامین آب و موتور وصل است استفاده می کند.شما می توانید خروجی رله ها را با مولتی متر کنترل کنید . این تست ولتاژ را فقط تکنسین باید انجام بدهد. در مدل های الکتریکی اغلب کد خطا نشان داده می شود . هر دوی تایمرهای دستی و بردهای کنترلی الکتریکی پشت کنترل پنل قرار دارد و بالای در قرار دارد .شما باید پنل در داخلی را باز کنید تا به آن دسترسی یابید.

کلید انتخاب ماشین ظرفشویی

کلیدهای ماشین ظرفشویی برای انتخاب گزینه های مختلف برنامه های شستو شو به کار می رود، مثل شستوشو بادمای بالاتر .مطابق با مدل ظرفشویی این سوئیچ ها در موتور به کار برده شده که اگر دکمه یزده شده درست فشار داده نشود یا خراب باشد ، باعث می شود ماشین ظرفشویی شروع به کار نکند.اتصالات کلید توسط مولتی متر بررسی می شود . این سوئیچ هادر کنترل پنل قرار دارند که برای اینکار لازم است که پنل درب داخلی باز بشود تا به آن دسترسی پیدا کنید.

رله ی استارت موتور ظرفشویی

برخی مدلهای ماشین ظرفشویی رله ی استارت در موتور پمپاژ کننده دارند . رله ی استارت برای تامین برق مورد نیاز به سیم پیچی های موتور به کار می رود . اگر ماشین ظرفشویی شما شروع به کار نمی کند و می دانید که برق از مدار کنترلی به موتور فرستاده میشود ممکن است رله ی استارت موتور معیوب باشد.رله اصولا بغل موتور نصب شده و شما با یک مولتی متر می توانید اتصالات آن را بررسی کنید.قسمت سیم پیچی رله باید همیشه اتصالش برقرار باشد و قسمتی که سوئیچ در تماس است هنگام فشرده شدن باید اتصالاتش برقرار باشد.

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

برخی مدلهای ظرفشویی که کنترل الکتریکی دارند از فیوز حرارتی برای کارروی برد استفاده می کنند . که این فیوز حرارتی عموما در بالا و گوشه صفحه مدار قرار دارد که با دو سیم به برد وصل است. وقتی این فیوز حرارتی خراب باشد ، برد برق لازم را نمی گیرد و ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند. برای اینکه بخواهید فیوز حرارتی را کنترل کنید باید با باز کردن در داخلی به کنترل پنل دسترسی یابید و دو سیم متصل به فیوز حرارتی را قطع کنید.

همچنین شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات انواع برند ماشین ظرفشویی از جمله تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش و همچنین تعمیرات ماشین لباسشویی بوش خود با تعمیرگاه بوش تک سرویس بعنوان تعمیرگاه مجاز بوش تماس حاصل فرمایید.

منبع: http://www.partselect.com/Repair/Dishwasher/Will-Not-Start/

برچسب ها : , ,

14 دیدگاه در “چطور یک ماشین ظرفشویی که شروع به کار نمی کند را تعمیر کنیم

 1. اکرم اسدی گفت:

  با سلام با بازشدن درب ماشین ظرفشویی بوش صدای آب می آید و علامت شیر آب در نشانگر ماشین مشخص می شود و شروع به کار نمی کند علت چیست

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود سرکار خانم اسدی.ماشین ظرفشویی شما باید بازدید شود.موفق باشید

 2. صابر کریمی گفت:

  با سلام
  ماشین ظرفشویی بوش از یک ماه پیش بعد از روشن کردن چند دقیقه ای کار میکرد بعد خاموش می شد . اما الان دیگه کامل خاموش شد دیگه روشن نمی شود

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود جناب کریمی.برق ورودی به دستگاه را چک کنید در صورت سالم بودن احتمالا برد ایراد دارد.موفق باشید

 3. عباس زاده گفت:

  با سلام
  ماشین ظرف شویی به دلیل جمع شدن آب در کف آشپزخانه خطا 15 را میدهد و کار نمیکند

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود جناب عباس زاده.برند ماشین ظرفشویی شما چی هستش؟خطای نامشخصی هستش.موفق باشید

  2. قریش گفت:

   کف آشپزخانه را شستم ظرفشویی بوش ارور 15 را داد . بمدت نیم ساعت ظرفشویی را روی پهلوی سمت چپ خواباندم تا کلیه آبهای خروجی وشیلنگ تخلیه خارج شد و کف زمین را خشک کردم و سه سانتیمتر کف ماشین ظرفشویی را با زمین فاصله دادم .که ارور15 حذف شد و دستگاه شروع به کار کرد.

 4. م.س گفت:

  سلام.من ماشین طرفشویی بوش دارم و ۵ ساله که از آن استفاده میکنم.مدتی است فقط روی برنامه ۲۹ دقیقه آب بطور کامل تخلیه می شود و روی بقیه برنامه هاپس از اتمام برنامه مقداری آب در کف ظرفشویی(اطراف بازوی پایینی) باقی میماند و بطور کامل تخلیه نمیشود .علت چیست؟.با تشکر

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود سرکار خانم سرافراز.ممکنه پمپ تخلیه ایراد داشته باشه باید توسط سرویسکار بازدید بشه.در صورت نیاز با تعمیرگاه ما تماس حاصل فرمایید تا تعمیرکار به محل اعزام گردد.موفق باشید

 5. منیژه گفت:

  سلام،خسته نباشید.من یک سال هست که ماشین ظرفشویی بوش خریداری کردم که ازنظر کیفیت وشستشو واقعا راضی ام ،ولی چند روزی هست که احساس میکنم درب ماشین یه مقدار فاصله گرفته ازبدنه ماشین ،البته مشکلی درشستشو به وجود نیاورده ،فقط میخوام بدونم علتش چیه وایا درب یا لولای ماشین قابل تعمیر هست؟

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود سرکار خانم منیژه باید دستگاه بازدید شود.موفق باشید

 6. منیژه گفت:

  ممنون ازپاسخگوییتون ،میخوام بدونم امکان تعمیر یاتعویض لولای درب وجود داره؟

  1. بوش تک سرویس گفت:

   درود مجدد سرکار خانم منیژه.احتمالا باید لولای درب ظرفشویی تعویض گردد

 7. ابراهیم گفت:

  سلام دوستان بنده یک ماشین ظرفشویی بوش دارم وقتی روشن میشه اتومات رو برنامه intensive قرار داررد یعنی تایمش حدود 3 ساعت و نیم است . اگر بخواهم برنامه پیش فرض را عوض کنم چکار باید بکنم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *